Erbakan: “Gemiyi batıran sizsiniz”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan,  partisinin Konya’nın Ereğli ilçesindeki kongresinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Erbakan, iktidarın ülkenin kaynaklarını; bir avuç imtiyazlı azınlığa, faize, israfa ve Kur Korumalı Mevduat’a aktardığını belirterek, “Şimdi de ‘Gemi batıyor, batarsak hep birlikte batacağız’ diyorsunuz. Evet bu gemi batıyor ama bu gemiyi batıran sizsiniz” ifadesini kullandı.

“Ülkenin kaynakları, bir avuç imtiyazlıya akıyor”

Döviz kurunun temmuzda da yükselişini sürdürmesi nedeniyle mevduat sahiplerine temmuz ayında yapılan garanti ödemesinin 23 milyar 361 milyon TL ile rekor kırdığını belirten Erbakan, “ Bakınız bankalarda döviz garantili hesap açtıran bir avuç birikim sahibine halkın bütçesinden 5 ayda 60,6 milyar TL para aktarıldı.  En son haziran ayında yapılan ödeme 16,1 milyar TL olmuştu. Sadece KKM değil ‘Yap-İşlet-Devret’ projeleri yani ‘Ben yiyemedim sen ye projeleri’. Bu projelerden dolayı 2022 yılında imtiyazlı holdinglere ödenecek garanti ödemesi 70 milyar TL’yibuluyor. KKM’ye 60 milyar TL, garanti ödemeleri 70 milyar TL ve bütçeden devletin borçlanmaları için faize ödenen para bu yılın ilk 7 ayında 151 milyar TL’yi aştı.” şeklinde konuştu.

2022 yılında faize yaklaşık 330 milyar TL’lik ödeme yapılmasının beklediğine değinen Özdağ, “Yani hepsini kabaca toplasanız faize, KKM’ye, 5 holdingin kasasına ve israfa 550 milyar lira ödenecek. Böyle olunca da dar gelirliye, çiftçiye,  millete aktaracak kaynak kalmıyor; 5.7 milyon hane sosyal yardıma muhtaç,  11,3 milyon insan gıda yardımına muhtaç, 3,7 milyon abonenin elektriği kesik,  4 milyon haneye doğalgaz desteği, Halk ekmek kuyrukları kilometreleri buluyor, askıda ekmek uygulaması bütün fırınlara yayılmış, Ayçiçek yağı zincirle bağlanmış,  bebek mamalarına alarm takılmış. Asgari ücret açlık sınırı altında , emekli maaşları açlık sınırı altında,  halkın yüzde 85’i yoksulluk sınırı altında icra dosya sayısı 25 milyona yaklaşmış.” ifadesinde bulundu.

Erbakan: “Gemiyi batıran sizsiniz”

İktidara defalarca davette bulunduklarını belirten Erbakan; “Kendilerini ‘Milli Görüş’ün faizci kapitalist düzene meydan okuyan, kaynakları ülke insanına yönlendiren ilkelerine davet ettik. Ekonomideki problemleri ve çözüm yollarını, Rahmetli Erbakan Hocamızın yaptığı gibi, hazırladığımız proje kitaplarla dikkatinize sunduk. Kaynak paketlerimizi açıkladık. Bunların hepsini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdik. “Bu memleket için güzel işler yapılacaksa ille de biz yapalım diye bir ısrarımız yok. Memleket için güzel işler yapılsın da kim yaparsa yapsın!” dedik. Siz bütün çağrılarımıza kulak tıkadınız. Çareyi günlük politikalarda, tek dişi kalmış medeniyetin ağzında aradınız.” dedi.

“Altın günü yapar gibi toplanıp toplanıp fotoğraf çektirip dağılıyorlar”

Genel Başkan Erbakan, Türkiye’de büyük bir iktidar boşluğu olduğu kadar, büyük bir muhalefet boşluğu olduğunun da sıkça dile getirildiğini belirterek, “Bu kanaatin yaygınlaşmasının en büyük sebebi, 6’lı masa denilen tuhaf yapının arz ettiği acziyet görüntüsüdür. Geçtiğimiz günlerde 6 parti 6. kez bir araya geldi. Bu 6 benzemez bugüne kadar 30’u baş başa, 6’sı da 6’lı masa etrafında olmak üzere toplam 36 kez bir araya gelmiş. Peki, ortaya ne çıkmış? ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’den bahsediliyor, bu sistem tarihin en büyük ekonomik krizine ilişkin somut bir çözüm önerileri var mı? Kaynak paketlerini ortaya koyabilmişler mi? Ancak ‘altın günü yapar gibi Toplanıp fotoğraf çektirip dağılıyorlar. Bunlardan millete fayda gelmeyeceğini aylardır söylüyoruz.” diye konuştu.

 “19 Kasım’daki sınav derhal iptal edilmelidir”

 Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili de konuşan Erbakan,  “Ülke genelinde öğretmenlerimizin ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ ve ‘Uzman Öğretmenlik’ ve ‘Başöğretmenlik’ kariyer basamakları için 19 Kasım’da yapılması planlanan sınavla ilgili tepkileri artarak devam ediyor. Buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz; bu kanun revize edilmeli ve bu sınav da derhal iptal edilmelidir.” dedi.

Yeniden Refah iktidarında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu ‘hak temelli’ ve ‘mesleğin itibarının hak ettiği yere getirilmesi’ odaklı olmak üzere revize edeceklerini vurgulayan Erbakan, “Mesleğe yıllarını vermiş öğretmenlerimizin tamamına ‘Başöğretmenlik’ unvanını vererek olası bir haksızlığın önüne geçeceğiz. Meslekte deneyiminin erken döneminde olan öğretmenlerimize ise sınavla değil, sınav başvuru şartlarında aranan ‘Mesleki Çalışma Belgeleri’ne dayalı olarak geliştirilmiş bir puanlama sistemi ile ‘Uzman Öğretmenlik’ ve ‘Başöğretmenlik’ unvanları verilecek.” ifadesini kullandı.

“81 ilin olduğu gibi Konya’nın da problemlerini biliyoruz”

Erbakan, 81 ilin olduğu gibi Konya’nın da problemlerini bildiklerini ve çözüm yollarını hazırladıklarını kaydederek, “Bütün bu problemleri geçmişte olduğu gibi bugün de Milli Görüş’le çözeceğiz inşallah. Yeniden Refah iktidarında; borçlanma, faiz, zam, vergi artışı, israf, işsizlik, haksız vergiler, kamu mallarını satıp yok etmek, kemer sıkma, acı reçete, imtiyazlılara ve faize kaynak aktarmak için milletin suyunu çıkarmak, çifte standart ve torpil yok.” şeklinde konuştu.

İktidara geldiklerinde gerçekleştirecekleri çalışmalardan bahseden Erbakan, “Paylaşımda adalet, yönetimde adalet, milli kaynak paketleri, ‘önce millet’ anlayışı, memura-emekliye-işçiye yüzde 100 maaş zammı, çiftçiye-köylüye ucuz mazot, ucuz elektrik, en yüksek taban fiyatları, 81 ilimize 681 refah projesi, üretim, istihdam, ihracat, EYT’lilere emeklilik hakkı, atanamayan öğretmenlere atama var.” diye ekledi.

Hibya Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın